Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cerere restituire concedii medicale nedepusa la termen
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cerere restituire concedii medicale nedepusa la termen

Buna seara. colega mea nu a stiut de modificarea legii si nu a depus in termenul legal de 90 zile cererea catre casa de sanatate pentru restituirea CM platite angajatilor (e vorba de concediul maternal-pre si post natal pentru 2 persoane). Ce se poate face? exista vreo posibilitate de recuperare a acestor bani?
Multumesc
Andreea
Puteti depune cererea de restituire (de fapt un dosar cu copiile certificatelor medicale, ale declaratiilor nominale).
Insa, poate va recuperati mai repede banii daca scadeti luna de luna din totalul indemnizatiilor achitate suma pe care o are societatea de plata la FNUASS (cei 0.85%).
Deci se mai poate depune dosarul si daca a trecut termenul legal de 90 de zile? Legat de varianta de recuperare de care spuneati, casa de sanantate e de acord? cum exact se procedeaza? se depune o cerere si in baza aporbarii se scade sau cum?
multumesc
In cazul in care optati pentru varianta recuperarii esalonate nu trebuie sa depuneti cerere la Casa de sanatate, ci procedati in felul urmator;
- societatea are de plata in fiecare luna 0.85% din fondul de salarii la Fondul de concedii si indemnizatii
- nu plateste acesti bani la BAS si completeaza in Declaratia 102 suma pe care o recupereaza in luna respectiva la randul 17, coloana "Deductibila" (poate recupera numai atat cat are de plata)
Exemplu:
Societatea are de recuperat suma de 3000 lei pe care i-a platit ca indemnizatie persoanei afalata in concediu medical.
In luna respectiva are de plata la FNUASS suma de 200 lei.
Trece in declaratia 102 suma de 200 lei la deductibila si vireaza la buget mai putin cu aceasta suma.
Luna urmatoare mai are de recuperat 2800 lei din indemnizatii.
In felul acesta recupreaza suma in aprox. 15 luni (daca fondul de salarii este mare si implicit 0.85% mai mare, timpul se reduce).
Oricum, Casa de sanatate restituie banii mult mai greu.
Si daca vreau sa fac compensare retroactiv ca sa imi scad sumele din fisa ? Se poate ?
Conform OUG 117/2010 nu mai exista posibilitatea esalonarii..