Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Somatie de plata - proba cu martori
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Somatie de plata - proba cu martori

Parata vrea sa dovedeasca cu martori ca a platit facturile emise de reclamanta. Facturile in cauza au fost emise in perioada iulie 2009 - aprilie 2010 si sunt in numar de peste 300. Este greu de crezut ca martorii propusi de parata(salariatii care au receptionat marfa) isi vor aminti ca factura X a fost platita in data Y. Instanta poate admite proba cu martori ?
Imi puteti spune cemotive sa invoc pentru a cere respingerea probei cu martori?
Multmesc!
Buna ziua !
Instanta poate admite orice mijloc de proba . Deseori se intampla ca martorii mai mult sa faca deservicii decat servicii ori in cazul de fata asa cum ati precizat este imposibil sa acei martori sa cunoasca in amanunt datele problemei ...
Instanta nu ar trebui in cazul somatiei de plata sa admita asemenea probe.Daca parata face asemenea aparari de fond somatia ar trebui respinsa.
pe cale de somatie de plata instanta de judecata nu poate incuviinta alte probe decat cele privind inscrisuri, intrucat procedura somatiei de plata este incomptaibila cu alte probe decat inscrisurile...

Procedura somatiei de plata presupune prin definitie existenta unei creante certe, lichide si exigiubile...in conditiile in care paratul invoca caracterul litigios, contencios al cererii, instanta respinge cererea ca neintemeiata...urmand a avea deschisa calea actiunii pe dreptul comun...acolo unde nici nu se poate admite administarrea probei cu martori in contra unui inscris....art 1191 C.Civ....
Pe calea somatiei de plata nu se va administra proba cu martori.
Va putea deschide ulterior actiune pe calea dreptului comun.

avocat Claudiu Lascoschi
Sa inteleg ca instanta va respingere cererea de emitere a somatiei de plata daca debitorul solicita proba cu martori?
In cazul acesta procedura este inutila.