Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Suspendare executare act administrativ (in recurs)
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Suspendare executare act administrativ (in recurs)

Intr-un litigiu de contencios administrativ in timpul procedurii prealabile se poate cere suspendarea actului administrativ ( in baza art 14 LCA) .In faza in care de discuta Fondulu litigiului se poate cere suspendarea in baza art 15 LCA . Intrebarea mea este daca ar fi posibila suspendarea actului in faza de recurs? Si daca se poate cere suspendarea actului in faza de recurs ! Va MULTUMESC ANTICIPAT !
Legea prevede ca, in cazuri bine justificate si pentru prevenirea unei pagube iminente, dupa sesizarea, in conditiile art. 7, a autoritatii publice care a emis actul sau a autoritatii ierarhic superioare, persoana vatamata poate sa ceara instantei competente sa dispuna suspendarea executarii actului administrativ unilateral pana la pronuntarea instantei de fond.

Art.15 alin.1 din LCA in teza a II-a prevede ca, cererea de suspendare se poate formula odata cu actiunea principala sau printr-o actiune separata, pana la solutionarea actiunii in fond.

Parerea mea, este ca suspendarea o puteati cere numai in fata instantei de fond.
Si daca ai cere prin Ordonanta Presedintiala?