Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical cod 02 vs concediu de boala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical cod 02 vs concediu de boala

Buna ziua.
Va rog mult sa imi raspundeti ce trebuie facut in urmatoarea situatie:
Sotul meu a fost accidentat pe trecerea de pietoni in timp ce mergea la munca. Declaratie data la politie precum si cea de la urgenta atesta faptul ca se deplasa spre munca. Doctorita de familie a eliberat pe baza foii de la spital concediu medical cu codul 02.
Domnul care se ocupa de instructajul de protectia muncii pe firma insista acum sa fie schimbat codul de pe concediul medical in cel pt concediu de boala, desi nu e adevarat. El spune ca daca accidentul a fost produs in drum spre munca se considera ca a fost accident de munca si va avea si firma de suferit. Acum insista sa i se dea o declaratie cu imprejurarile in care a fost produs accidentul.
Mentionez si ca sotul a fost sa isi scoata certificat de la medicina legala, deoarece cel care l-a accidentat nu a mai dat nici un semn de viata.
Multumesc in avans pentru raspunsuri
1. Pana va raspunde un specialist in SSM eu va spun sa nu dea nici o altfel de declaratie, sa schimbe din accident in boala obisnuita ca nu se stie ce se intampla , mai departe, Doamne, fereste!
2. Firma nu va avea nimic de suferit dar se va incarca in evodente cu un accident in legatura cu munca. Si daca, ce? Nu e nici o nenorocire pentru firma. Nici macar amenda nu ia.
Va multumesc din suflet pt raspuns