Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj tehnic 2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj tehnic 2010

stie cineva daca somajul tehnic pe 2010 se considera ca fiind 90 de zile pe angajat sau per total firma(numar angajati x zile somaj =< 90)???

o zi buna!

Proceduri de urmat in cazul introducerii somajului tehnic pentru angajatii din firma
Precizari importante:
- sa nu de depseasca 3 luni pe an de somaj tehnic pentru fiecare din angajati
- nu este obligatoriu ca toti angajatii sa intre in somaj tehnic, acestia putand intra pe rand
Procedura pt somaj tehnic este urmatoarea:
- se face o decizie in care se precizeaza perioada de intrerupere (dar nu mai mult de 90 zile)
- se anexeaza un tabel cu angajatii care vor intra in somaj tehnic (semnat de angajati)
- se inregistreaza la ITM decizia si tabelul, inainte de intrare in somaj
- pe perioada somajului tehnic angajatii vor fi platiti cu 75% din salariu, societatea este scutita de la plata datoriilor sociale aferente somajului tehnic (mai putin comision ITM), iar angajatii raman la dispozitia societatii
OUG 4/2010 este valabila doar in 2010...adica pana la 31.12.2010!
O zi buna!