Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Lege nr. 44 din 1994
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Lege nr. 44 din 1994

Am si eu o intrebare...

conforb acestei legi si a unei modificari aduse unuia dintre articole, veteranii de razboi sunt scutiti de la plata impozitului pe terenurile detinute (sub 5ha);
Daca totusi persoana a platit aceste taxe si impozite anuale in ultimii doi ani, desi nu trebuia, cui trebuie sa se adreseze si cu ce acte pentru a putea recupera banii. Sau, mai bine zis, se pot recupera banii?

Va multumesc pentru raspuns!
Va puteti adresa cu o cerere servivciului impozite din primarie. In cazul in care refuza restituirea sumei sau compensarea cu alte obligatii va trebui sa va adresati instantei.
multumesc pentru raspuns si, mai ales, pentru promptitudine.

Da' decat sa se adreseze instantei cred ca mai degraba se lasa pagubas.

Vom merge la Primarie, insa.

Va multumesc inca o data!
Veteranii de razboi au dreptul de a fi scutiti de plata impozitelor şi taxelor locale, precum şi de plata impozitului corespunzător pentru terenurile arabile în suprafaţă de până la 5 ha. Aceste scutiri se aplică şi văduvelor nerecăsătorite ale veteranilor de război.

Depuneti o cerere de restituire la Serviciul de impozite si taxe la care anexati dovada ca sunteti veteran de razboi.