Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Detector
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Detector

In ce conditii poti fi obligat de catre politie sa dai testul poligrafic,adica este nevoie sa fi acuzat de ceva?Se poate datorita emotiilor sa raspunzi de asa natura in ca sa te incriminezi fara insa a fi vinovat?
NU POTI FI OBLIGAT.
Daca esti invinuit de ceva poti cere sa fii asistat de avocat si sa nu declari nimic decat in prezenta lui.
m_mircea a scris:

In ce conditii poti fi obligat de catre politie sa dai testul poligrafic,adica este nevoie sa fi acuzat de ceva?Se poate datorita emotiilor sa raspunzi de asa natura in ca sa te incriminezi fara insa a fi vinovat?

Da, se poate sa fi nevinovat si sa rezute ca esti vinovat daca esti emotiv.
Vorbiti cu avocatul dvs. cum sa procedati.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Detectorul NU este mijloc de proba. Nu puteti fi obligat sa va supuneti acelui test. Daca tousi nu aveti nimic de ascuns puteti face testul... ar fi in avantajul dvs. Conslutati avocatul dvs.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Daca nu exista probe in acuzare nu are sens sa faca testul.
Probabil ca este suspect...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca nu exista probe in acuzare nu are sens sa faca testul.
Probabil ca este suspect...

Sfatul meu este sa refuzati testul,mai ales daca nu exista probe care sa converga spre o vinovatie a dvs.
Acest test nu este considerat proba,ir daca il dati,rezultatul testului,trebuie coroborat cu alte probatorii.
Persoanelor timide,persoanele aflate sub anumite tratamente medicamentoase,nu le este recomandat testul.