avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Detector
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Detector

In ce conditii poti fi obligat de catre politie sa dai testul poligrafic,adica este nevoie sa fi acuzat de ceva?Se poate datorita emotiilor sa raspunzi de asa natura in ca sa te incriminezi fara insa a fi vinovat?
Cel mai recent răspuns: m_mircea , utilizator 22:46, 22 Noiembrie 2010
NU POTI FI OBLIGAT.
Daca esti invinuit de ceva poti cere sa fii asistat de avocat si sa nu declari nimic decat in prezenta lui.
m_mircea a scris:

In ce conditii poti fi obligat de catre politie sa dai testul poligrafic,adica este nevoie sa fi acuzat de ceva?Se poate datorita emotiilor sa raspunzi de asa natura in ca sa te incriminezi fara insa a fi vinovat?


Da, se poate sa fi nevinovat si sa rezute ca esti vinovat daca esti emotiv.
Vorbiti cu avocatul dvs. cum sa procedati.

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Joi, 18 Noiembrie 2010
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Detectorul NU este mijloc de proba. Nu puteti fi obligat sa va supuneti acelui test. Daca tousi nu aveti nimic de ascuns puteti face testul... ar fi in avantajul dvs. Conslutati avocatul dvs.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Daca nu exista probe in acuzare nu are sens sa faca testul.
Probabil ca este suspect...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca nu exista probe in acuzare nu are sens sa faca testul.
Probabil ca este suspect...



Sfatul meu este sa refuzati testul,mai ales daca nu exista probe care sa converga spre o vinovatie a dvs.
Acest test nu este considerat proba,ir daca il dati,rezultatul testului,trebuie coroborat cu alte probatorii.
Persoanelor timide,persoanele aflate sub anumite tratamente medicamentoase,nu le este recomandat testul.

Alte discuții în legătură

Furt firma -- cu usa deschisa arimed arimed Buna ziua, Am o problema si am incredere ca ma puteti ajuta cu un sfat. La magazinul la care lucrez a fost comis un furt. Problema aparuta este ca usa ... (vezi toată discuția)
Furt din masina ovi_18 ovi_18 Am o mare problema ,daca se poate sa ma ajutati cu un sfat ceva.Lucrez in domneiul vanzarilor ,mai exact sunt agent vanzari in regim vansell aseara mi sa furat ... (vezi toată discuția)
Testul poligrafului Mari.an Mari.an de exemplu: Accept testul poligrafului fara ca eu sa fi savarsit vreo fapta si totusi in urma careia sunt suspectat. Daca acuzatorul nu detine alte probe ... (vezi toată discuția)