Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comert cu vinuri si alte bauturi spirtoase
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comert cu vinuri si alte bauturi spirtoase

As dori sa stiu care sunt conditiile, autorizatiile sau autorizarile de care are nevoie o societate comerciala care doreste sa comercializeze bauturi alcoolice din Romania si din import?
Aveti nevoie de autorizatie de functionare de la primarie, pentru obtinerea careia sunt necesare in general urmatoarele acte:
1. cerere tip

2. copie de pe documentele de înfiinţare şi înregistrare ale agentului economic, inclusiv copie de pe anexa la certificatul de înregistrare pentru punctul de lucru ce urmează a se autoriza

3. copie de pe autorizaţiile/avizele speciale – după caz

4. copie de pe documentul legal de deţinere a punctului de lucru, schiţa cu dimensiunile încăperilor şi suprafaţa terenului şi după caz, de pe autorizaţia de construire

5. copie de pe contractul de salubrizare – după caz

6. copie de pe chitanţa de plată a taxei de autorizare.

Lista poate sa difere putin functie de cerintele primariei de care apartineti si unde trebuie sa va adresati pentru a obtine informatii exacte.
Nu mai stiu sigur daca nu va trebuie si autorizatie sanitara.
a.certificatul de înregistrare ca agent economic, eliberat potrivit reglementarilor legale în vigoare de Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul judetului in care isi are sediul social agentul economic in cauza
b.statutul sau actul constitutiv, care sa cuprinda în obiectul de activitate, importul si/sau comercializarea de produse supuse autorizarii, insotite de modificarile la zi, inregistrate la registrul comertului;
c.cazierele judiciare ale administratorilor si/sau directorilor executivi insotite de declaratiile acestora ca nu sunt functionari publici si ca nu ocupa o alta functie incompatibila cu functia de gestionar sau de administrator. In situatia in care agentii economici care solicita autorizare nu au angajati directori executivi, vor prezenta o declaratie scrisa din care sa rezulte acest fapt;
d. certificatul de atestare fiscala eliberat de organul fiscal teritorial, din care sa rezulte ca agentul economic nu înregistreaza obligatii restante fata de bugetul de stat;
e.declaratia solicitantului privind sediul social, filialele, sucursalele, punctele de lucru, spatiile de depozitare si orice alte locuri unde îsi desfasoara activitatea, precum si adresele acestora.
f.contractele de import încheiate direct cu producatorii externi sau cu reprezentantii acestora, în cazul agentilor economici importatori, însotite de copii legalizate de pe certificatele care atesta detinerea marcii de produs din tara de origine
g.contractele de vânzare-cumparare încheiate direct între agentii economici, producatori interni sau importatori de alcool si distilate, si agentii economici, producatori interni de bauturi alcoolice distilate. Orice reziliere a acestor contracte sau încheierea de noi contracte va fi adusa la cunostinta organului emitent al autorizatiilor;
h.taxa de autorizare . Cuantumul acestorase datoreaza anticipat datei de emitere a autorizatiei.
Documentele vor fi prezentate în copie, însotite de original pentru conformitate.
Ministerul Finantelor Publice este autoritatea competenta pentru autorizare, in cazul agentilor economici producatori si importatori de vinuri, alcool etilic rafinat, distilate, bauturi alcoolice distilate, inclusiv tuica si rachiuri naturale, produse intermediare