Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... desfacerea casatoriei !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

desfacerea casatoriei !

Daca avem acordul sotilor desfacerea casatoriei se poate face in conditiile in care exista copii minori? (Termenul de un an de la data casatoriei a trecut)
Practic conditia existantei copiilor minori din casatorie impiedica posibilitatea desfacerii de comun acord a acesteia?
DIn 26 decembrie 2010 se va putea cere divortul prin acord si daca sunt copii minori rezultati din casatorie cf.legii 202/2010.
Pana in 26 noiembrie nu exista posibilitatea desfacerii casatoriei prin acord in cazul celor care au copii minori rezultati din casatorie, insa dupa 26 noiembrie cand legea 202/2010 va intra in vigoare ,exista posibilitatea divortului prin acord si in cazul cuplurilor care au copii minori rezultati din casatorie sau adoptati.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Asteptati pana dupa de data de 26.12.2010 si veti putea divorta de comun acord la notar,conform noilor prevederi din Legea nr.202/2010.
Divortul la notar sau pe cale administrativa nu este posibil daca exista copii minori rezultati din casatorie, deci se poate divorta prin acord insa numai la instanta.