Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA verificare ROI
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

verificare ROI

spuneti-mi si mie ,va,rog,daca exista posibilitatea de a verifica daca un partener intracomunitar (client) este inscris in ROI. Am inteles ca nu este suficienta verificarea codului valid de TVA din VIES.
Daca nu putem verifica ROI putem sa facturam fara TVA ? cum facturam inainte de infiintarea ROI, numai pe baza VIES ?
camicami a scris:

spuneti-mi si mie ,va,rog,daca exista posibilitatea de a verifica daca un partener intracomunitar (client) este inscris in ROI. Am inteles ca nu este suficienta verificarea codului valid de TVA din VIES.
Daca nu putem verifica ROI putem sa facturam fara TVA ? cum facturam inainte de infiintarea ROI, numai pe baza VIES ?

ROI -ul este infiintat pentru operatorii intracomunicari care se inregistreaza in Romania. Alte tari au alte reguli. Deci, daca partenerul dvs din UE figuraza cu cod de tva valid in VIES atunci facturati fara tva.
Multumesc mult. E bine atunci.