avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA verificare ROI
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

verificare ROI

spuneti-mi si mie ,va,rog,daca exista posibilitatea de a verifica daca un partener intracomunitar (client) este inscris in ROI. Am inteles ca nu este suficienta verificarea codului valid de TVA din VIES.
Daca nu putem verifica ROI putem sa facturam fara TVA ? cum facturam inainte de infiintarea ROI, numai pe baza VIES ?
Cel mai recent răspuns: camicami , utilizator 11:26, 30 Noiembrie 2010
camicami a scris:

spuneti-mi si mie ,va,rog,daca exista posibilitatea de a verifica daca un partener intracomunitar (client) este inscris in ROI. Am inteles ca nu este suficienta verificarea codului valid de TVA din VIES.
Daca nu putem verifica ROI putem sa facturam fara TVA ? cum facturam inainte de infiintarea ROI, numai pe baza VIES ?


ROI -ul este infiintat pentru operatorii intracomunicari care se inregistreaza in Romania. Alte tari au alte reguli. Deci, daca partenerul dvs din UE figuraza cu cod de tva valid in VIES atunci facturati fara tva.
Multumesc mult. E bine atunci.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl neplatitor de tva, inscris in roi presteaza servicii informatice ralle ralle Buna ziua, Situatia de fapt: Avem un SRL pt servicii informatice - microintreprindere, neplatitor de TVA. Recent ne-am inscris in ROI cf. art 153^1 (in ... (vezi toată discuția)
Factura emisa fara tva catre o societate care nu apare in vies gea1974 gea1974 Buna, Am o problema la care nu am reusit sa gasesc nicaieri raspunsul, stiu, legislatia e clara din acest punct de vedere dar ma intrebam daca cineva a mai ... (vezi toată discuția)
Am emis o factură pentru prestări servicii alsantcalsan alsantcalsan Buna ziua, Am emis o factură pentru prestări servicii fără T.V.A pentru un client din UE care la data emiterii facturii nu era înregistrat în ... (vezi toată discuția)