Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general veniturile din profesii liberale(contabil)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

veniturile din profesii liberale(contabil)

in situatia in care contabilul are la unele societati contract individual de munca si cu altele are contract de prestari servicii din care rezulta venituri ,are obligatia platii contributiei pentru asigurarile de somaj?
Dupa cate stiu eu contractul de prestari servicii in contabilitate este reglementat de OG 65/1994 -republicata....deci contabil autorizat,expert contabil....infiintare cabinete individuale..etc...iar contributia la somaj este facultativa ...nu obligatorie( a fost obligatorie doar pe perioada OUG 58/2010).
Pentru contractele individuale de munca se opresc toate contributiile si se vireaza de angajator!