Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in grad consilier juridic - 2011
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in grad consilier juridic - 2011

Am 5 ani in functia de consilier juridic la o primarie.Dupa 5 ani eu cred ca trebuie sa dau examen de promovare in gradul principal.Din aug. 2010 am fost facuta functionar public si mi s-a diminuat salariul de la 1016 grad II contractual la 886 asistent 1.De la resurse umane mi se spune ca nu pot da examen pentru principal chiar daca am facut 5 ani vechime,pentru ca am fost facuta functionar public in aug. anul acesta ,si legea 330 spune ca dupa 3 ani pot da examen de grad si ma pot promova atunci direct principal 1. In fiecare an ,am avut calificative foarte bune la evaluari ,am studii de master ,as dori sa stiu ce se mai aude cu promovarea rapida din 2011?Este corect ce -mi spune de la resurse umane? ANFP-ul nu- raspunde,iar la resurse trebuie sa faca planul de ocupare a functiilor si nu-mi va trece functia pentru promovare. ce pot face?
Daca ati avut minim 5 ani vechime ca si consilier juridic (personal contractual) trebuiau sa va transforme postul in principal.
Da, nu puteti sa promovati in grad ca functionar public decat dupa 3 ani de vechime in gradul principal :(
De 3 ani de cand s-a introdus "promovarea rapida", nu a avut loc niciodata:hammer:...
Iar atata timp cat cei de la Bucuresti (ANFP-ul...) trebuie sa o organizeze, ma indoiesc ca se va tine vreodata, este tot o "bataie de batjocura" ca si suplimentul treptei si gradului care erau prevazute in lege dar care nu s-au acordat decat pe baza sentintelor judecatoresti...
Dati in judecata institutia si invocati nerespectarea articolelor de mai jos:

ART. 111
(1) Autorităţile şi instituţiile publice care au prevăzute în statele de funcţii posturi de natură contractuală, care presupun exercitarea unor atribuţii dintre cele prevăzute la art. 2 alin. (3), au obligaţia de a stabili funcţii publice în condiţiile art. 107.
(3) Persoanele încadrate cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată în posturi de natură contractuală care au fost stabilite şi avizate ca funcţii publice vor fi numite în funcţii publice de execuţie dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 54 şi condiţiile de vechime în specialitatea studiilor corespunzătoare clasei şi gradului profesional ale funcţiei publice.
(4) Drepturile salariale ale persoanelor care ocupă funcţii publice în condiţiile alin. (3) se stabilesc potrivit salarizării funcţiilor publice în care au fost numite.
ART. 57
(5) Condiţiile minime de vechime în specialitatea studiilor necesare participării la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie se stabilesc astfel:
b) 5 ani în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice, pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional principal;
Tanjiani, utilizator
MULTUMESC MULT!