avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea punctajului mediu anual si plata pensiei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea punctajului mediu anual si plata pensiei retroactiv

Buna seara

Am obtinut decizia de pensionare pentru limita de varsta valabila din 21-03-2001 dar am intrat in plata propriuzisa a pensiei doar din 01-11-2008 continuand sa lucrez
Fac cumul de pensie lucrand la o intreprindere privata si cotizez in continuare la
sistemul public de pensii , perioada mea totala de cotizare depasind 49 ani.
Intrebari :
1- pot obtine acum majorarea punctul actual de pensie pe baza contibutiei platite dupa 01-11-2008 ( 2 ani) cunoscand ca voi lucra in continuare la privat ?
Care legi si articole trebuie sa invoc si cui adresez cererea ?
2- pot obtine plata retroactiva a pensiei de la data obtinerii deciziei de pensionare
pentru punere in plata (21-03-2001 ) pana la data incasarii primei pensii
(01-11-2008) , adica cca 7 ani ?
Cum procedez si cui trebuie sa ma adresez ?

Cu multumiri anticipate

.

decatpensionarea
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:47, 2 Decembrie 2010
1. Puteti solicita recalcularea punctajului mediu anual indiferent de perioada lucrata (o luna, 2 luni, 10 luni, 1 an etc.). Adresati casei de pensii o cerere in baza art. 95 din Legea nr. 19/2000.

2. Nu stiu care a fost motivul pentru care din 2001 pana in 2008 nu ati solicitat plata pensiei, dar nu puteti obtine plata retroactiva a acestor drepturi intrucat a intervenit prescriptia. In domeniul asigurarilor sociale termenul de prescriptie este de 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata partiala atomeielena atomeielena buna ziua ma numesc atomei elena nascuta pe 21 12 1965 lucrez din luna 11 1994 pana inprezent si mai departe si ma intereseaza la ce varsta ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)
Termen de prescriptie Statescu Statescu Buna seara! Am iesit la pensie ( limita de varsta ) incepand cu 19.07.2013. Desi am inceput cu mult inainte de aceasta data sa adun toate actele necesare, ... (vezi toată discuția)