Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recensamint agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recensamint agricol

Cum se declara terenurile agricole pentru recensamint in cazul batrinilor care locuiesc la copii si nu unde au terenul? De mentionat ca acum iarna e greu pentru ei sa se deplaseze uneori la sute de Km iar in localitate nu mai au unde sta. Nu gasasc la ce rubrica sa ma incadrez, scuze.
rencesamintul se va face acolo unde exista terenul.daca parintii locuiesc la copii in alta localitate si terenul este arendat va fi supus recenzarii acela care utilizeaza terenul.
in cazul in care terenul este utilizat de catre parinti si acestia nu sunt in localitate se vor culege date de la vecini si registrul agricol
Terenul nu este arendat. Totusi, nu sint necesare actele de proprietate? E suficienta declaratia vecinilor?
Tiberiu/2, utilizator
"Strainasii" sunt recenzati automat din registrul agricol, fara a fi necesara prezenta lor in localitate (instructiunile institutului national de statistica pentru recensamantul general agricol 2010). Formularul il completeaza recenzorul la primarie, prin intervievarea agentului agricol.
Pentru persoanele care nu sunt gasite la domiciliu, se intervieveaza vecinii, rudele, etc. Nu va faceti probleme.
Multumesc, m-am lamurit.