Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu SRL la cabinet avocat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu SRL la cabinet avocat

Buna ziua,

In cazul in care o SC doreste sa isi schimbe sediul si doreste sa isi stabileasca temproar sediul social la un cabinet de avocat (posibilitate oferita de Statutul profesiei, pe o perioada de maximum 1 an), este posibil ca, societatea sa isi infiinteze si un punct de lucru la care sa desfasoare activitate comerciala, concomitent? Ce declaratie ar trebui completata in acest caz?

Va multumesc pentru raspunsul prompt,
Shirina, avocat stagiar
Buna ziua,

Modificarile le puteti face concomitent prin aceeasi Hotarare AGA (sau Decizie asociat unic, dupa caz).
Puteti deschide noi puncte de lucru, sau actualiza activitatile desfasurate in punctele de lucru deja existente. Pentru asta veti folosi declaratia model 2, sau model 3, dupa caz, pe care o veti depune impreuna cu dosarul de mentiuni intocmit pentru schimbarea sediului si deschiderea noului punct de lucru.
Asadar nu exista nicio incompatibilitate in a avea sediul inregistrat la sediul firmei de avocatura si deschiderea punctului de lucru?
Absolut nici una.
Avem peste 20 de clienti care au gazduit sediul la un cabinet de avocatura, cu care colaboram si fiecare are cate unul, sau mai multe puncte de lucru..
Va multumesc frumos pentru raspuns. O zi buna si succes!