Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj cu probleme!!!Cine are castig de cauza?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj cu probleme!!!Cine are castig de cauza?

Sunt in proces de partaj cu fostul sot.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez.
Apartamentul e luat in timpul casatoriei. Cum va fii impartit avand in vedere faptul ca, in acte, apartamentul costa 50000 ron, eu am act de donatie de la parintii mei ,pentru suma de 50000 ron,in care se scrie ca banii se vor folosii la achizitionarea apartamentului?
Fostul sot a facut cu 2 saptamani inainte de cumpararea apartamentului un credit de nevoi personale de 30000 ron. E doar creditul lui, eu nu apar.
Banii aceia i-a folosit el. Fostul sot lucra in alta localitate .
Cum se va impartii apartamentul?
Cine are castig de cauza?Conteaza creditul lui?
Pot face actiune in constatare?

Suntem la al doilea termen.La primul termen am cerut amanarea pentru angajare aparator. Fostului sot i s-a dat termen pentru achitarea taxei de timbru. Mentionez ca nu am primit actiunea formulata de el in partaj .Decat citatia.Va rog
depinde. daca in actul de donatie parintii au cerut notarului sa mentioneze ca donatia se face doar pt. dvs. , in vederea achizitionarii imobilului, si imobilul l-ati achizitionat strict cu acea suma de bani, at. acesta are caracterul de bunul dvs. propriu.
In act e precizat ca suma respectiva va fii folosita de mine pentru achizitionarea apartamentului. Suma din act coincide cu suma de achizitie a apartamentului.

Fostul sot ma ameninta cu acel credit de nevoi personale nenominale.
Cum se va tine cont de el?
Violeta Ioana.
Multumesc.
Nu am inteles ce vreti sa obtineti dvs.Doriti 100 din apartament?
Sotul ce doreste?

Conteaza enorm cum au gandit avocatii vostri procesul.

avocat Claudiu Lascoschi
As vrea sa pornesc actiune in constatare. Actiune separata de partaj.
Taxele de timbru nu sunt deloc neglijabile.
Constatand profesionalismul multora din acest forum, imi doream o opinie obiectiva.
Daca merita sa pornesc aceasta actiune de constatare a dreptului de proprietate.
Al doilea termen al partajului e anul viitor.
Va multumesc.
Violeta Ioana
Cu fostul sot nu ma pot intelege. El ma ameninta ca va avea cota mai mare la apartament , datorita acelui credit de nevoi personale care este doar de el incheiat(eu nu apar nici ca girant, nici ca fidejusor).
Va multumesc.
Violeta Ioana.