avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... CINE ESTE SCUTIT DE ASIGURAREA LOCUINTEI ?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

CINE ESTE SCUTIT DE ASIGURAREA LOCUINTEI ?

INTREBARE ?
Cine este scutit de aceasta lege ? Cumva ?=D>- Veteranii de razboi revolutionarii si persoanele cu handicap
Legea nr. 260/2008 privind asigurarea obligatorie a locuintelor impotriva cutremurelor, alunecarilor de teren sau inundatiilor
:-/
Cel mai recent răspuns: Adrian Tudor , Consultant asigurari 23:29, 21 Decembrie 2010
Nu imi aduc aminte sa fie scutit cineva in afara de persoanele juridice.
cei care locuiesc in locuinte cu bulina
Conform legii toate cladirile cu destinatia de locuinta se asigura iar proprietarii lor sunt obligati sa faca acest lucru. Deci nimeni nu este scutit.
Parca se vorbea doar de persoanele fizice.
Doar acelea au destinatia de locuinta.
De aceea, interpretam in acest mod...dar...din amintiri...
Pentru a risipi amintirile confuze, legea defineste locuinta care se asigura obligatoriu indiferent de proprietar(inclusiv statul):

Art. 2
In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos
au urmatoarele semnificatii:
a) locuinta, locuinta sociala, locuinta de serviciu, locuinta
de interventie, locuinta de necesitate, locuinta de protocol,
casa de vacanta - au intelesurile prevazute la art.2 din Legea
locuintei nr. 114/1996, republicata, cu modificarile si
completarile ulterioare;

Si totusi, exista prevazuta o "scutire" mascata:
(4) In cazul persoanelor fizice beneficiare de ajutor social,
prima obligatorie se suporta din bugetele locale, pe seama
sumelor defalcate din venituri ale bugetului de stat.
Subventionarea poate fi totala sau partiala(functie de tipul de ajutor social)
Si in fine, pentru a nu exista dubii, sunt prevazute si "premiile" acordate fara discriminare:

Art. 32
(1) Urmatoarele fapte constituie contraventii:
a) nerespectarea de catre persoanele fizice sau juridice a
obligatiei de asigurare a locuintelor prevazuta la art.3 alin. (1)

In privintan bulinelor si locuintelor inundate, exista o prevedere prin care asiguratorii pot refuza incheierea PAD, insa ce ne facem cu amenzile pentru proprietarii respectivi?? (teza de doctorat in asigurari X-( )
Art. 39
Prezenta lege se completeaza, in mod corespunzator, cu
legislatia civila, comerciala si cu cea din domeniul
asigurarilor si reasigurarilor.

Si ca sa dreaga busuiocul in stil caracteristic, Guvernul + Parlamentul, au emanat lege cu articol unic de modificare a L 260/2008, care cuprinde o multime de puncte(16)(:O ) printre care:
5. La articolul 11, după alineatul (2), se introduce un nou alineat, alin. (3) cu următorul cuprins:
„(3) clădirile expertizate de către autorităţile publice pentru care s-a constatat că au un risc seismic ridicat, nu se cuprind în asigurare.“

Nu stiu sa va spun care numar(e legea), pentru ca n-am gasit!!
Ultima modificare: Joi, 9 Decembrie 2010
nucu$, utilizator

Alte discuții în legătură

Asigurarea obligatorie pt locuinte mai e necesara daca exista asigurare facultativa? adela05 adela05 Cum a ramas cu obligatia incheierii unei asigurari obligatorii pentru locuinta? Daca am deja o sigurare facultativa, mai este necesar sa inchei si asigurarea ... (vezi toată discuția)
Lamurire asigurare obligatorie(pad) vs asigurare facultativa phoenix13 phoenix13 salut, am o asigurare facultativa (a trebuit sa o fac pt programul prima casa) in care printre riscurile asigurate se afla si in caz \\"inundatii, ... (vezi toată discuția)
Asigurare alexa groupama ciiprian24 ciiprian24 Am făcut o asigurare facultativa la Groupama dar fiind locuința din chirpici nu m-a asigurat în caz de inundatii. La ei merge sa asiguri numai daca ai ... (vezi toată discuția)