avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... POPRIRE SALAR
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

POPRIRE SALAR

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca banca la care am credit are dreptul sa-mi initieze poprire pe salar.Am primit o instiintare acasa prin care sunt informata despre acest lucru.
Daca ma puteti sfatui ... va rog frumos!
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 13:42, 10 Decembrie 2010
Poprirea se poate face numai in baza unui titlul executoriu.dACA exista un titlu, atunci se poate face poprire.
Titlul executoriu este contractul de credit.
Asa este.
Da,banca are acest drept,in baza contractului de credit,care reprezinta titlu executoriu,dupa ce se va adresa instantei de judecata cu actiune-incuviintare executare silita.

andymaurul
Ultima modificare: Joi, 9 Decembrie 2010
andymaurul, utilizator
Multumesc pentru lamuriri.
Mai am ,insa, o intrebare: cat din salar imi poate retine banca, o data?
Datoria pe care o am este mai mare decat salariul pe o luna .
Multumesc

Alte discuții în legătură

Poprire pe salar? www.armariotbc@yahoo.com www.armariotbc@yahoo.com firma la care lucrez a primit o instintare de la o firma de recuperari ca sa-mi popreasca o treime din salar deoarece banca la care nu am achitat ratele a ... (vezi toată discuția)
Notificare cesiune de creanta constituie titlu executoriu? simonabi simonabi Buna ziua, am o speta de care nu m-am lovit pana acum. Institutia a primit o notificare cesiune de creanta din partea unei banci prin care este anuntata ca ... (vezi toată discuția)
Executare silita Mona21 Mona21 Buna ziua, Am intirziat cu plata ratelor la un credit si tocmai am primit instiintare ca voi fi executata silit.Mentionez ca tocmai mi s-a restructurat ... (vezi toată discuția)