Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... POPRIRE SALAR
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

POPRIRE SALAR

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca banca la care am credit are dreptul sa-mi initieze poprire pe salar.Am primit o instiintare acasa prin care sunt informata despre acest lucru.
Daca ma puteti sfatui ... va rog frumos!
Poprirea se poate face numai in baza unui titlul executoriu.dACA exista un titlu, atunci se poate face poprire.
Titlul executoriu este contractul de credit.
Asa este.
Da,banca are acest drept,in baza contractului de credit,care reprezinta titlu executoriu,dupa ce se va adresa instantei de judecata cu actiune-incuviintare executare silita.

andymaurul
andymaurul, utilizator
Multumesc pentru lamuriri.
Mai am ,insa, o intrebare: cat din salar imi poate retine banca, o data?
Datoria pe care o am este mai mare decat salariul pe o luna .
Multumesc