Forum Discuţii juridice Executare silită EXECUTARE SILITA
Discuție deschisă în Executare silită

EXECUTARE SILITA

Buna ziua,

Am intirziat cu plata ratelor la un credit si tocmai am primit instiintare ca voi fi executata silit.Mentionez ca tocmai mi s-a restructurat postul, deci momentan nu mai am servici,iar apartamentul in care locuiesc este luat cu titlu de donatie , cei care ni l-au donat (eu si prietenul meu avem fiecare cota de1/2) si-au rezervat dreptul de uzufruct viager asupra intregului apartament.Am mai multe credite la care am intirziat cu plata ratelor, ce mi se poate intimpla in conditiile enumerate mai sus? Mentionez ca am mostenit de la tata 1/2 din casa parinteasca aflata in jud.Cluj, posed doar un act de mostenire .
Multumesc anticipat de raspunsuri,
Mona
Va poate executa silit pe ceea ce aveti in proprietate dar poate dura mul timp...
Urmeaza sa fiti executata silit, pe cota parte din proprietatile pe care le detineti, creditorul putand cere partajarea bunurilor aflate in coproprietatea dvs. sau/si pe bunurile mobile pe care le detineti apoi, daca aveti conturi in banca/banci, s-ar putea pune poprire si pe aceste conturi s.a.

Puteti formula contestatie la executarea silita, puteti incerca sa atacati in instanta titlul executoriu (contractul de credit), pentru posibile clauze abuzive, pentru constatarea starii de impreviziune, puteti incerca sa solicitati si reesalonarea platii creditului, suspendarea platii acestuia.

Discutii similare:
www.avocatnet.ro/content/for...