Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu de baza minim garantat din 2011 conform HG ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu de baza minim garantat din 2011 conform HG 1193/2010

care va fi salariul pentru bugetarii care in acest moment au 614 si 477 incadrarea in conformitate cu noua hotarare si cum se va aplica la salarii? va fi nevoie si de act aditional la contractul de munca?=D>

Conform art. 2 din H.G.1193/2010 ,
pentru personalul din sectorul bugetar ,nivelul salariului de baza ,potrivit incadrarii ,nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata
,adica 670 lei lunar ,pentru un program de 170 ore efectiv lucrate.

Majorarea salariului se poate face si pe baza unui act aditional la C.C.M.,dar fiind o hotarare de guvern care abroga HG 1051/2008 angajatorii trebuie sa o aplice conform Codului Muncii.
Se va face decizii de majorare a salariului, conform art.17 alin.4 C.mun.
Salariul minim se refera la salariu de incadrare sau la cel brut (cu toate sporurile)?
Cei cu studii superioare cat trebuie sa aiba salariul minim?
Se refera la salariul de incadrare ...
Bugetarii cu studii superioare vor fi incadrati cu 1340?