avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe pentru drepturi de autor
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe pentru drepturi de autor

Persoana fizica X doreste sa publice o opera literara in format electronic accesibil contra cost. Clientul (cititorul) plateste un drept de imprumut pentru opera litarara care apartine persoanei X.

Persoana X ce taxe trebuie sa plateasca dupa incasari ?

Daca cifra de afaceri depaseste 35.000 ?
Cel mai recent răspuns: Szentkiraly Boda Laszlo , Consultant credite si finantari 17:52, 14 Decembrie 2010
:-/ Chiar nu stie nimeni ?
La finante raspunsul a fost: "Nu se poate, sa faca firma".
E o aberatie sa faci firma ca sa-l vinzi "en-detail" drepturile de autor si drepturile conexe.
Daca stie cineva solutia, va rog din suflet sa impartaseasca. Daca nu ma poate ajuta nimeni, o sa fiu nevoit sa citesc toate legislatia. :slap:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilant 30.06.2011 BICOS BICOS 1. firmele care au cifra de afaceri sub 35.000 euro la 31.12.2010 depun sau nu bilant la sem I 2011?(indiferent daca au optat sau nu ptr. contabilitate ... (vezi toată discuția)
Contabilitate intreprindere individuala neculaiemilian neculaiemilian Am infiintat o intreprindere individuala neplatitoare de tva cu norma fixa de venit va rog sa imi spuneti daca imi mai trebuie freun tip de registru contabil ... (vezi toată discuția)
Societate neplatitoare tva Sandybel Sandybel Suntem o societate ,inregistrata ca neplatitoare TVA, infiintata in 06.2007 si conform evidentelor de la sfarsitul anului 2007 nu am depasit plafonul de ... (vezi toată discuția)