Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe pentru drepturi de autor
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe pentru drepturi de autor

Persoana fizica X doreste sa publice o opera literara in format electronic accesibil contra cost. Clientul (cititorul) plateste un drept de imprumut pentru opera litarara care apartine persoanei X.

Persoana X ce taxe trebuie sa plateasca dupa incasari ?

Daca cifra de afaceri depaseste 35.000 ?
:-/ Chiar nu stie nimeni ?
La finante raspunsul a fost: "Nu se poate, sa faca firma".
E o aberatie sa faci firma ca sa-l vinzi "en-detail" drepturile de autor si drepturile conexe.
Daca stie cineva solutia, va rog din suflet sa impartaseasca. Daca nu ma poate ajuta nimeni, o sa fiu nevoit sa citesc toate legislatia. :slap: