Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procura de aministrare a bunurilor !!!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procura de aministrare a bunurilor !!!

Vreau sa stiu daca prin Procura de aministrare a bunurilor imobile si mobile, mandatarul poate efectua vanzarea acestora ??
Multumesc anticipat !
Printr-o asemenea procura :
- mandatarul se va ocupa de întreţinerea apartamentului, putând lua, după libera sa apreciere, orice măsuri pentru administrarea şi conservarea acestuia, ca un bun proprietar.
- mandatarul este împuternicit să închirieze apartamentul unor persoane fizice sau juridice, la libera sa apreciere, va stabili, în toate condiţiile cele mai avantajoase mie, toate clauzele contractului de închiriere, inclusiv chiria. Va încasa, pentru mandant şi în numele mandantului, chiriile, dând chitanţe descărcătoare de primirea lor, va urmări şi asigura respectarea contractelor încheiate, va putea introduce orice acţiune civilă pentru plata chiriei sau pentru evacuarea chiriaşilor ce nu şi-au îndeplinit această obligaţie.

Mandatarul nu are dreptul de dispozitie asupra bunurilor decat daca este specificat in procura.
Numai cu procura speciala se poate vinde .
Pentru dreptul de administrare si conservare al bunurilor mobile si imobile se face procura generala.Numai in situatia in care se mentioneaza ca aceasta tine loc si de procura speciala
Ca sa nu existe niciun dubiu, puteti prevedea in cuprinsul procurii si o clauza de genul:

"Mandatarul meu nu are dreptul de a vinde bunurile mobile si imoblile pe care le administreaza."

Lorena Chirila, Avocat
Va multumesc pentru Raspunsuri !!!:)