avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

Sexul-masculin
Data nasterii-1961.25.oct.
Stagiu realizat-27 ani de grupa speciala ca otelar, 3 ani in grupa a doua ca strungar si stagiul militar de un an si patru luni.
1-Cand ies la pensie?
2-Cat o sami taie din pensie ca nu am cotizatia completa.
Va urez un calduros LA MULTI ANI !si sarbatori fericite!!!!
Cel mai recent răspuns: batu jan , utilizator 12:28, 19 Decembrie 2010
Daca incadrarea celor 27 de ani este corecta atunci beneficiati de o reducere cu 13 ani din 65 a varstei standard de pensionare.Stagiul complet de cotizare este indeplinit,mai aveti de asteptat cu varsta.Cea mai apropiata forma de pensionare este cea de limita de varsta la 52 ani.O seara buna.
=D> Multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce varsta ma pot pensiona? natural1 natural1 Potrivit noii legi as vrea sa stiu cand as putea iesi la pensie. Se poate iesi anticipat in cazul meu? Nascut: 19.10.1959 Sex: Masculin Varsta 52 ani. Ani ... (vezi toată discuția)
Am 38 de ani vechime. pot deveni pensionar? alinbolbos alinbolbos Buna, Sunt nascut in 14 octombrie 1954 (varsta de 58 ani) si am 39 de ani pe cartea de munca, din care unul e anul in care am efectuat stagiul militar. ... (vezi toată discuția)
Pensie johnny_1961 johnny_1961 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie daca prima notare in cartea de munca este 01.09.1980.activitate neintrerupta ,dacat in stagiul ... (vezi toată discuția)