Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere in conformitate cu art. 61 lit c Cm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere in conformitate cu art. 61 lit c Cm

Un angajat a fost o perioada pensionat pe caz de boala. a renuntat la pensie si arevenit in campul muncii pe acelasi post dar cu reducerea timpului de munca , asa cum recomanda medicul de medicina muncii in fisa de aptitudini. Se efectueaza din nou examen medical iar medicul de medicina muncii il avizeaza ca fiind apt conditionat cu recomandarea de a schimba locul de munca. I se face o oferta cu un alt loc de munca , cu remunerare echivalenta fara schimbarea functiei dar refuza. Problema devine grea in momentul in care angajatorul doreste desfacerea contractului pe art. 61 lit c CM . Termenul de 30 de zile prevazut la art. 62 a expirat demult. Ce poate face angajatorul in acest caz. ?Angajatul refuza noul loc de munca si nu exista posibilitatea concedierii pe motiv de inaptitudine medicala, de altfel nu vrea sa ramana nici pe actualul loc de munca, unde munceste cu jumatate de norma.
Angajatul poate sa-si dea demisia sau sa-si faca cerere de incetare a contractului individual de munca cu acordul partilor.
Nu vrea.Adica vrea sa ramana pe actualul loc de munca dar cu norma intreaga ceea ce nu e posibil datorita recomandarii dr. de medicina muncii.
dumitrulaura, utilizator
Termenul de 30 de zile este caracterizat ca un termen de prescriptie, susceptibil de suspendare si intrerupere, potrivit dreptului comun - Plenul Tribunalului Suprem, Decizia de Indrumare nr.9/1974, pct.3
Decizia de concediere trebuia luată în termen de 30 de zile calendaristice de la data constatării situaţiei de inaptitudine medicală. In speta, nu mai poate sa-i inceteze c.i.m in baza art.61 lit.c din C.mun.

Calculati bine acest termen ........... nu intra în socoteală nici ziua când a început, nici ziua când s-a sfârşit termenul.