Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declarare contracte cu clienti externi la fisc
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declarare contracte cu clienti externi la fisc

Daca un PFA pe IT are un contract cu un client extern (din UE) trebuie sa depuna contractul la fisc?
marius1975_2, utilizator
Nu cred ca trebuie sa depuneti contractul la fisc ci trebuie sa va declarati corect veniturile,
Probabil va referiti la acest articol din Codul Fiscal :
art 8
(7^1) Persoanele juridice române beneficiare ale unor prestări de servicii de natura activităţilor de lucrări de construcţii, montaj, supraveghere, consultanţă, asistenţă tehnică şi orice alte activităţi, executate de persoane juridice străine sau fizice nerezidente pe teritoriul României, au obligaţia să înregistreze contractele încheiate cu aceşti parteneri la organele fiscale competente, potrivit procedurii instituite prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală. Contractele încheiate de persoane juridice române cu persoane juridice străine sau persoane fizice nerezidente pentru activităţi desfăşurate în afara teritoriului României nu fac obiectul înregistrării potrivit prezentelor dispoziţii.

si la omef 2310/2007 dat in aplicare .
Nu va incadrati aici, deci nu trebuie inregistrate contractele .

Daca este vorba de altceva si gandul m-a dus gresit la acest temei legal, va rog sa precizati despre ce este vorba si sa ma scuzati .
Da, cred ca la acest articol se referea persoana care mi-a spus ca trebuie sa ma inregistrez. Multumesc mult pentru raspuns.
poate face referire la REGISTRUL INTRACOMUNITAR DE ACHIZITI
iubestedariarta a scris:

poate face referire la REGISTRUL INTRACOMUNITAR DE ACHIZITI

Deci... acest contract trebuie inregistrat in REGISTRUL INTRACOMUNITAR DE ACHIZITII?

In plus, pentru banii ce vin de pe urma desfasurarii acestui contract se depune o declaratie si se impoziteaza suplimentar cu 16%?

Multumesc.