Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa ma autorizez ca PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa ma autorizez ca PFA

buna seara

as vrea sa lansez o revista cu scop publicitar (veniturile vor fi din vanzare spatiu publicitar nu din vanzare) si as vrea sa stiu daca este posibil ca aceasta activitate sa fie desfasurata de PFA si care sunt codurile CAEN pentru care trebuie sa solicit autorizarea. o alta activitate pe care vreau sa o desfasor este vanzarea de spatiu publicitar pe site-uri pe care le detin ca persoana fizica. pentru cate coduri CAEN se poate cere autorizarea?

cum sunt si salariat as dori sa stiu care dintre cele 2 modalitati de autorizare este mai benefica si de ce (care este diferenta intre ele)?

stiu ca nu se pot angaja persoane cu contract individual de munca. pot beneficia sub vreo forma de servicii ale altor persoane de vanzare a spatiilor publicitare in revista?

va multumesc anticipat
ma poate ajuta cineva?
Sorry, codurile CAEN care te intereseaza nu sunt pt. PFA, doar pt. SC (5814 - editare reviste, 5829 - editarea altor produse software).
Lista codurilor pt. care se poate obtine autorizarea ca si PFA e mult redusa fata de cea pt. SC.
Daca te intereseaza si alte amanunte, vezi Legea 300/2004 privind PFA.
Nomenclatorul activităţilor din economia naţională care fac obiectul legii nr.300/2004 este prevazut in Anexa nr.1 la Norme metodologice din 21/10/2004 de aplicare a Legii nr. 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice şi a asociaţiilor familiale care desfăşoară activităţi economice în mod independent , publicate in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1048 din 12/11/2004.

Buna seara,
Am o mica problema legata de infiintarea PFA. Am gasit un job la o firma de web design si publishing, key account manager. Am fost de acord ca jumatate din salariu sa fie pe cartea de munca si cealalta jumatate+comisioane sa fie pe PFA.
Vanzare servicii web design si publicitate.
Intrebarea mea este urmatoarea:
La ce cod CAEN ma incadrez si daca necesita calificare?
Mentionez ca nu am decat diploma de liceu Matematica fizica si pe cea de licenta REI-ASE
Am sunat la primaria sectorului 5 dar evident ca nu am putut obtine mai nimik.
Multumesc
d388cqc a scris:

Buna seara,
Am o mica problema legata de infiintarea PFA. Am gasit un job la o firma de web design si publishing, key account manager. Am fost de acord ca jumatate din salariu sa fie pe cartea de munca si cealalta jumatate+comisioane sa fie pe PFA.
Vanzare servicii web design si publicitate.
Intrebarea mea este urmatoarea:
La ce cod CAEN ma incadrez si daca necesita calificare?
Mentionez ca nu am decat diploma de liceu Matematica fizica si pe cea de licenta REI-ASE
Am sunat la primaria sectorului 5 dar evident ca nu am putut obtine mai nimik.

Deci va trebuie calificare. Vedeti Legea nr. 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale
Multumesc
ContSters42967, utilizator