Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratie ptr directia financiara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratie ptr directia financiara

salutare,

Un var de al meu, ce locuieste in spania si-a facut un SRL in luna septembrie a anului 2010 dar pana acum nu a desfasurat nici o activitate prin acea firma. De la directia financiara i s-a spus ca trebuie sa depuna o declaratie din care sa reiasa acest lucru. Imi puteti spune mai exact cum ar trebuie sa sune acea declaratie, sau de unde as putea sa gasesc un sablon?

ps: va multumesc si am sa rasplatesc efortul d-voastra prin sistemul oferit de acest forum.
Fiecare firma trebuie sa depuna la sfarsitul anului un bilant contabil. Pentru societatile care nu au desfasurat nicio activitate de la infiintare pana la data de 31 decembrie a anului pentru care trebuie depus bilantul, obligatia se rezuma la o declaratie pe proprie raspundere in care se specifica acest lucru.
Nu exista un model, dar declaratia trebuie in mod obligatoriu sa contina toate elementele de identificare ale firmei : denumire, forma de organizare, adresa, numar inregistrare la registrul comertului, codul de identificare fiscala si valoarea capitalului social, persoana imputernicita si calitatea acesteia.