Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa de munca

Buna Ziua.
As avea o intrebare legata de grupele de munca...
Tatal meu a primit prima decizie de pensionare la limita de varsta in 5 septembrie 2006.In acesta decizie, ii apar 25 de ani 6luni si 2 zile lucrate in grupa I de munca.Urmand apoi sa primeasca alte decizii pentru recalcularea pensiei.
Din motive necunoscute insa, intr-o decizie din 2008 i s-a calculat punctajul mediu anual in conformitate cu prevederile Legii nr. 226/2006 privind incadrarea unor locuri de munca in conditii speciale.Astfel in cat perioada lucrata in grupa I de munca apare incadrata la conditii speciale :-?? :-?
Stiu ca pana in data de 01.04.2001, data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000, au existat grupele I si II de munca, ulterior acestei date activitatea se poate desfasura in conditii deosebite sau speciale, dar totus nu inteleg de ce in prima decizie apare grupa I de munca, iar apoi incadrarea se schimba?
Se poate sa fie o gresala a celor de la casa judeteana de pensii?Se pote face ceva pentru a "remedia" problema?
Multumsec anticipat de raspuns.
O zi placuta in continoare :)

Precizati locul de munca,activitatea si unitatea in care a lucrat,inanite si dupa 01/04/2001.
A lucrat ca turnator la Armatura (turnatorie) din 1975 pana in 2006.
Multumesc anticipat inca o data :)
*)

UNITATILE
care au obtinut avizul pentru îndeplinirea procedurilor si criteriilor
de încadrare în conditii speciale, în conformitate cu prevederile
Hotarârii Guvernului nr. 1.025/2003 privind metodologia si criteriile
de încadrare a persoanelor în locuri de munca în conditii speciale,
cu modificarile si completarile ulterioare
___________
39.|Societatea Comerciala Armatura S.A. loc. |R199001 | J12/13/1991 |38/05.05.2005 |24 |
| |Cluj-Napoca

24. Activitatea din turnatoriile de fonta, otel, neferoase sau materiale refolosibile neferoase, cu productie industriala continua, în care se executa si operatiile de dezbatere sau de curatare a pieselor în hala de turnare

Daca se regaseste aici totul este in regula.
Inseamna ca prin decizia din 2008 punctajul medi anual a crescut ,fiind aplicat art.5 din leg.226/2006,adica total punctaj mediu anual s-a impartit la 25 ani si din cate stiu nu mai beneficiati de puntajul suplimentar,prevazut in leg.263/2010.
Daca comfirmati ca a lucrat in activitatea de la pozitia 24 si in societatea de la pozitia 39 totul este in regula.