Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Schimbarea profesiei din magistrat in avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Schimbarea profesiei din magistrat in avocat

Buna seara,

As dori sa ma lamureasca cineva daca poate in legatura cu urmatoarea situatie :

Presupunem ca am absolvit Facultatea de Drept ,iar apoi am fost admis in cadrul INM in urma examenului.
1)Dupa 5 ani de profesat ca judecator/procuror pot sustine examenul de admitere in Barou fara semnaturile celor 2 avocati cu vechime(maestru indrumator, respectiv cel de "backup") ?
2)Mai sunt necesari cei 2 ani de stagiatura dupa admiterea in Barou sau devin avocat definitiv implicit ?

3)Dumneavoastra ce parere aveti despre o viitoare astfel construita cariera ?

Ca dezavantaj temporar am gasit urmatorul lucru :
,,Avocatii fosti judecatori nu pot pune concluzii la instantele unde au
functionat, iar fostii procurori si cadre de politie nu pot acorda asistenta juridica la
unitatea de urmarire penala la care si-au desfasurat activitatea, timp de 2 ani de la
încetarea functiei respective."

Ce alte avantaje / dezavantaje ar exista in comparatie cu "traseul" facultate->semnaturi->examen barou->stagiatura->definitivat si care atarna mai grele in balanta ?

4*) Este posibila o eventuala revenirea la profesia de magistrat ? Daca da , cum ?

Multumiri in avans !

* - imi cer scuze daca exagerez (nu sunt foarte priceput; m-am documentat si eu cat am putut)

Da, o sa sustineti examenul de intrare in profesie ca av. definitiv si nu o sa fiti obligata sa mai efectuati stagiul profesional, neavand nevoie astfel nici de maestru (nu se mai cer 2 "semnaturi" ci doar 1).
Ulterior, puteti sa va intoarceti in functia de magistrat, tot prin concurs organizat direct pe post, deci profitand de vechime o sa sustineti examen direct pe post fara a mai parcurge cei 2 ani de INM.
Bafta!
De dragul de a ne raci gura de pomana , intru si eu in discutia , fara rost dupa parerea mea .
Teoretic , se poate , insa este la fel ca si cum v-ati da peste cap sa obtineti cetatenia americana , ca sa puteti locui in Cuba .
Odata intrat la INM , nu cred sa mai intereseza pe cineva cariera de avocat.
Dupa 5 ani de magistratura , se poate face cerere de primire in barou , cu scutire de examen , si se obtine direct titulatura de avocat definitiv , fara alte complicatii.

nu se mai poate primii in prof cu scutire de examen. prevederea era valabila celor cu vechime de 10 in alte profesii, insa a fost abrogata odata cu adoptarea Legii de modificare si completare a prof de avocat nr Lege nr. 270/2010.

Articolul 16 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 16
(1) Primirea in profesie se realizeaza numai in baza unui examen organizat de U.N.B.R., cel putin anual si la nivel national, potrivit prezentei legi si Statutului profesiei de avocat.

Art. 19
(5) Cel care a promovat examenul de primire in profesia de avocat si care pana la data sustinerii examenului de primire in profesia de avocat a indeplinit functia de judecator, procuror, notar public, consilier juridic sau jurisconsult timp de 5 ani dobandeste calitatea de avocat definitiv, fara sustinerea examenului de definitivare prevazut la alin. (1), cu conditia promovarii examenului de definitivat in profesia din care provine.
Totodata, pentru a va forma o impresia asupra "rentabilitatii" profesiei de av., va sfatuiesc sa urmariti mesajele de la un topic asemanator.

www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc pentru raspunsuri.

Sunt novice(de fapt nici macar atat),dupa cum spuneam , fiind doar elev in clasa a XI-a .
Totusi , am castigat un proces contra BPR anul acesta :! O da :)) ! (sunt posesor de permis de conducere categ. A1)

@daistvan : "nu o sa fiti obligata" - nu sunt femeie (reiese din nume) , dar probabil ca a fost o greseala de tastare.