Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriptie Creanta - Titlu Executoriu !
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriptie Creanta - Titlu Executoriu !

Dragii mei !

Va rog sa ma luminati si pe mine cu privire la o creanta reprezentand lichiditati si care a fost consfiintita prin act notarial (intre doua persoane fizice) si mai apoi printr-un titlu executoriu ...

Cand anume se prescrie aceasta creanta ? In 3 ani de la emiterea titlului executoriu sau in 3 ani de la data cand se naste dreptul creditorului de a cere executarea silita ?

Si daca acesti 3 ani au trecut ... ce sanse mai are creditorul sa isi recupereze creanta ?

PS: De mentionat ca in cazul de fata creditorul a obtinut un titlu executoriu si a executat sume (infime) prin poprirea unor conturi ale debitorului.

In acest caz presupun ca dupa trecerea celor 3 ani inclusiv popririle respective vor fi ridicate automat .....

Va multumesc anticipat !
Prescriptia executarii silite intervine in termen de 3 ani de la data ramineri definitive a hotaririi judecatoresti care constituie titlul executoriu.In situatia cind se fac executari partiale acest termen se i9ntrerupe urmind a curge un nou termen. Daca se prescrueie executarea atunci creditorul poate, daca nu sa- prescris dreptul materuial la actiune sa promoveze o noua actiune
Actul autentificat de notar public care constată o creanţă certă şi lichidă are putere de titlu executoriu la data exigibilităţii acesteia. Deja vorbim de doua titluri!:O
Cand spuneti "titlul executoriu" probabil va ref. la faptul ca persoana creditoare a inceput executarea silita, iar executorul jud. a obtinut incuviintarea executarii silite ptr. actul notarial.
Daca s-a infiintat poprirea pe conturile debitorului inainte de perioada de prescriptie, executarea silita inceteaza doar dupa ce suma din titlu, inclusiv toate cheltuielile de executare vor fi recuperate.
In acest caz cursul prescriptiei este intrerupt.
Mai mult, poprirea (ca forma de executare) nu se perima.
top dan a scris:

Prescriptia executarii silite intervine in termen de 3 ani de la data ramineri definitive a hotaririi judecatoresti care constituie titlul executoriu.In situatia cind se fac executari partiale acest termen se i9ntrerupe urmind a curge un nou termen. Daca se prescrueie executarea atunci creditorul poate, daca nu sa- prescris dreptul materuial la actiune sa promoveze o noua actiune

Am inteles insa ce inseamna ”prescrierea dreptului material la actiune” ???

Cat priveste infiintarea de poprire pe conturi am inteles ca aceasta poprire nu se perima insa debitorul poate practic solicita bancii respective inchiderea contului sau (”cunosc cazuri in acest sens”) ...

Concluzionand ... practic dupa scurgerea celor 3 ani de la emiterea hotararii judecatoresti de executare chiar daca s-au recuperat diverse sume de bani ca urmare a popririi unor conturi bancare (insa nu a fost stinsa creanta) ... aceasta hotarare judecatoreasca de executare nu mai poate fi utilizata pentru poprirea unor alte bunuri ale debitorului ... In alti termeni practic debitorul poate fi bucuros ca a recuperat ceva din creanta insa cam asta este tot ......

Va multumesc tuturor pentru timpul acordat !
Gresit.
Daca s-au recuperat sume de bani va merge in continuare pana in panzele albe.
De la ultima plata curg inca 3 ani, mai face si un alt act de executare , de la el inca 3 ani s.a.m.d.