Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Trebuie sa platesc CAS pentru un al doilea venit?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Trebuie sa platesc CAS pentru un al doilea venit?

salutare, imi spune cineva daca trebuie sa platesc CAS pentru un venit suplimentar-administrator bloc? la finante sunt inregistrata, depun lunar declaratia 100, Am auzit ca tre sa platesti CAS pt toate veniturile, e adevarat?
aveti contract de munca? partial sau cu norma intreaga?
am semnat o conventie civila de prestari servicii intre mine si asociatie.
Se pare ca aceasta conventie de prestari servicii nu mai este legala, desi multi o folosesc inca. Legal, pt conventii civile, acestea fiind cu scop ocazional si nu permanent, se plateste pt fiecare. Numai in cazul in care aveti CIM , nu se plateste pt amandoua, sper sa nu ma insel.
Va inselati sigur ! Poti sa ai si 7 CIM tot platesti CAS pentru fiecare . Pentru conventii,daca aveti si CIM se depune decl.100 , 102 , declaratia de pensii si decl.de somaj . Mai nou se va depune doar 112 din februarie si le cuprinde pe toate