Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cesiune de creanta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cesiune de creanta?

Am si eu o intrebare:
Sunt pj si am incheiat un contract de imprumut cu p pers fizica.
Din anumite motive persoana fizica vrea sa-mi cedeze mie asociat la societaea creditata suma de bani imprumutata
Ce act trebuie sa fac?
Acum am un contract de imprumut notarial
Pot inregistra in contabilitate 462=455??????
Va multumesc!
florentyna a scris:

Am si eu o intrebare:
Sunt pj si am incheiat un contract de imprumut cu p pers fizica.
Din anumite motive persoana fizica vrea sa-mi cedeze mie asociat la societaea creditata suma de bani imprumutata
Ce act trebuie sa fac?
Acum am un contract de imprumut notarial
Pot inregistra in contabilitate 462=455??????
Va multumesc!

Nu stiu daca o persoana juridica poate sa ne scrie!!!:-/
Poate santeti asociat sau administratorul societatii.
1 Restituiti banii persoanei care v-a imprumutat.
2 faceti contract de imprumut intre d-voastra ca pers. fizica si societate.
3 inregistrati in contabilitate imprumutul 5121sau 5311=455