Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu Medical 75% + zile lucrate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu Medical 75% + zile lucrate

Buna,
Am nevoie de putin ajutor din partea d-voastra.
In luna decembrie am fost in concediu medical platit 75% =>1-27.12 iar pe 28-31.12 am fost la munca. Salariul meu brut este de 2847 lei.
As dori sa stiu ce salariu ar trebui sa iau pe luna decembrie.......mentionez ca nu am mai avut C.M. si salariul a fost acelasi in ultimul an.
Multumesc.

ok.... poate ma puteti ajuta la intrebarea asta:
Concediu medical pe ultimele 6 luni se calculeaza la slariul brut sau net?
Daca aveti la dispozitie si legea....
Merci.

oug 158/2005
calculul e simplu in conditiile precizate:
zile lucratoare in luna =22
venit realizat in cele 4 zile lucrate = 2847/22*4=518 lei
cm: media zilnica in ultimele 6 luni:
sal realizat = 2847*6=17082
nr zile lucratoare in ultimele 6 luni (care formeaza stagiul de cotizare)=22(nov)+21(oct)+22(sep)+22(aug)+22(iul)+23(iun)=132
media zilnica = 17082/132=129.41
se aplica 75 % deci 97 lei/zi ..asadar 97*18=1746
total venit brut = 2264
Multumesc frumos .... dar pana la urma cat ar trebui sa iau in mana?..:sorry:
cauta pe google aplicatii de calcul al salariului net pornind de la brut.
Depinde daca e functie de baza si daca ai pe cineva in intretinere.
Presupunand ca e functie de baza si nu ai nici o alta persoana in intretinere rezulta un salar net de 1603 lei.