Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

Buna seara . Sunt cadru didactic , de sex masculin nascut in 1954, luna decembrie M-am incadrat in anul 1975 in septembrie , in luna octombrie 1975 am plecat in armata pana in 1977 octombrie. Incepand cu luna octombrie anul 1977 pana in prezent am lucrat si lucrez in invatamant. Am realizat stagiu complet de cotizare, respectiv 35 de ani. Va rog frumos sa-mi spuneti cand indeplinesc conditiie pentru pensie anticipata partiala . Va multumesc.
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Decembrie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Decembrie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Decembrie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani
O singura observatie, pensionarea anticipata intervine la 43 de ani vechime in munca si nu 45 (35 de ani + 8 ani depasire stagiu standard de cotizare)