Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... daca am peste 45 de ani si am fost preluat din somaj ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

daca am peste 45 de ani si am fost preluat din somaj in vederea angajarii pot demisiona?

buna seara. am urmatoarea problema: mama mea a fost data in somaj acum 2 ani. a primit somaj 1 an si jumatate. cand mai avea de primit somaj inca vreo 2 luni a fost angajata de un restaurant. acum are 3 luni de cand lucreaza acolo si vrea sa demisioneze cu orice pret deoarece lucreaza in niste conditii mizere. culmea a fost ca in momentul angajarii patroana i-a spus sa nu-i treaca prin gand sa demisioneze prea curand, iar daca va face acest lucru va trebui sa plateasca nu stiu ce bani, pentru ca ea, patroana, a platit nu stiu cat ca sa o scoata pe mama din somaj. eu cred ca este doar o magarie inventata de patroana, pentru ca ii convine situatia de a avea un angajat platit de stat pentru 1 an de zile. mentionez ca ii da fix 600 de lei in mana. intrebarea mea este daca intradevar trebuie sa plateasca ceva daca demisioneaza. va multumesc anticipat
depinde ce este precizat in contractul de munca
Cititi contractul de munca si daca nu se prevad clauze prin restiture de bani sau ceva de genu dativa demisia iar daca scrie faceti o sesizare sau o reclamatie la ITM.
Valentines, utilizator
hmmm, habar n-am si nici mama, pentru ca nu a primit exemplarul de CIM cuvenit ei. o sa ii spun sa ceara o copie a contractului, dar ce ar trebui sa vad acolo? patroana intradevar a platit ceva ca sa o angajeze pe mama? eu n-as crede. eu sustin ca ii convine situatia de a avea un angajat platit de stat cu salariul minim brut, iar mama nu ia mai mult de 600 de lei lunar, si nu mai zic ca munceste 225 de ore lunar.
Este posibil ca acea patroana sa beneficieze de o facilitate pentru angajare somer, pe care trebuie sa o returneze statului, in cazul care mama dvs pleaca.
Sfatuiti-o sa faca niste inregistrari la locul de munca, si , daca nu mai poate rezista sa-si dea demisia. Nu va mai beneficia de somaj, dar poate va fi mai linistita si-si va gasi alt loc de munca.
pai din cate am citit eu, patroana va restitui banii primiti de la stat, doar daca ea va renunta la mama. sau ma insel?