avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

BUNA ZIUA,
o persoana care din pacate sufera de neoplasm,beneficiaza de concediu medical,dupa care la terminarea acestuia este nevoita sa se intoarca in campul muncii.
Intrebarea este:
-poate sa revina in campul muncii apoi (vazand ca nu poate face pgramului de lucru de 10 ore,stresului,neintelegerii din partea conducerii) sa se hotarasca a se pensiona pe caz de boala?
MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: ContSters185131 , utilizator 14:08, 17 Ianuarie 2011

merge-ti la comisia de expertiza care va dispune sau nu incadrarea intr-un grad de invaliditate sau altul.
Asiguratii care si-au pierdut capacitatea de munca datorita unei boli obisnuite sau unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate, daca indeplinesc stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta, conform Legii nr.19/2000.


Asiguratii care si-au pierdut capacitatea de munca datorita unei boli obisnuite sau unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate, daca indeplinesc stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta, conform tabelului urmator :
Varsta asiguratului in momentul ivirii invaliditatii .......... Stagiul de cotizare necesar (ani)
sub 25 ani................................................................................ 5
25-31....................................................................................... 8
31-37....................................................................................... 11
37-43 ...................................................................................... 14
43-49 ...................................................................................... 18
49-55 ...................................................................................... 22
peste 55 .................................................................................. 25
Beneficiaza de pensie de invaliditate si asiguratii care, pana la data ivirii invaliditatii, au realizat cel putin jumatate din stagiul de cotizare necesar, prevazut in tabelul de mai sus.


multumesc frumos,medicul e de acord cu pensionarea,
mai ramane sa ne gandim inca.
de ce pensie se poate beneficia ne incadram la 36 ani si vechime 15 ani?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii pensionare? Ariela Ariela Buna ziua, As dori sa stiu si eu conditiile de pensioanre pentru mama mea. Data de nastere este 05.04.1960. Vechime - 22 ani Daca este posibil doresc sa ... (vezi toată discuția)
Pensia de boala pop terezia pop terezia buna ziua!mama mea are varsta de 45 de ani si este bolnava....ea vrea sa se pensioneze de boala dar nu are numai 11 ani lucrati...momentan este in concediu ... (vezi toată discuția)
Pensia de boala marcelinio marcelinio Spuneti-mi va rog daca in momentul depunerii dosarului de pensionare( de boala) conteaza daca sunt in campul muncii sau nu.In ce constau diferentele si ... (vezi toată discuția)