Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit din chirii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit din chirii

Poate cineva sa-mi explice cat este si cum se plateste impozitul din chirii. Ca exemplu, sa zicem ca am un apartament si vreau sa-l inchiriez cu 1.000 RON. Cate % este impozitul, unde se plateste si pana cand si daca mai sunt si alte taxe si impozite adiacente.
Multumesc anticipat,:)
trebuie inregistrat contractul la finante.
se ia impozitul de 16 % din 75% din valoarea chiriei .
Legea considera ca 25% din valoarea chiriei sunt cheltuieli si deci nu impoziteaza.....
deci in cazul concret se ia 16% din 750 lei
Si inca o intrebare, suma reprezentata de acesti '16% din 750 lei' se plateste lunar?
16% din 750 e impozitul pentru venitul pe o luna.

Impozitul se plateste trimestrial.
Multumesc!