Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Urgent! - Contract de cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Urgent! - Contract de cesiune parti sociale

Buna ziua!

Am rugamintea sa ma ajute cineva in legatura cu inregistrarile contabile pe care le implica un astfel de contract, si anume:
- inregistrarea efectiva a cesionarii partilor sociale
- inregistrarea impozitului pe veniturile din investitii (calculat si achitat de catre cesionar cf.art.66(3),(4) si 67(3)(b) din Codul Fiscal.
Va multumesc anticipat
elianaraulea a scris:

Buna ziua!

Am rugamintea sa ma ajute cineva in legatura cu inregistrarile contabile pe care le implica un astfel de contract, si anume:
- inregistrarea efectiva a cesionarii partilor sociale
- inregistrarea impozitului pe veniturile din investitii (calculat si achitat de catre cesionar cf.art.66(3),(4) si 67(3)(b) din Codul Fiscal.
Va multumesc anticipat

Cesiune parti sociale la valoarea nominala - nu are implicatii ficale, dar potrivit art 67 alin 6 din Legea nr. 31 / 1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, dividentele care se cuvin dupa data transmiterii actiunilor apartin cesionarului, in afara de cazul in care partile au convenit altfel.
Desi, textul de lege citat se refera la societatile pe actiuni, prevederile art 67 alin 6 din lege, el se aplica deopotriva si societatilor cu raspundere limitata.

ContSters42967, utilizator
ghola a scris:

elianaraulea a scris:

Buna ziua!

Am rugamintea sa ma ajute cineva in legatura cu inregistrarile contabile pe care le implica un astfel de contract, si anume:
- inregistrarea efectiva a cesionarii partilor sociale
- inregistrarea impozitului pe veniturile din investitii (calculat si achitat de catre cesionar cf.art.66(3),(4) si 67(3)(b) din Codul Fiscal.
Va multumesc anticipat

Arhiva cu acte se preda sau ramane la cesionar?
Un eventual control de fond unde merge dupa cesiune?
Nu ati mentionat daca asciatul care primeste a fost sau nu actionar inainte, sau daca e total strain de societate. E un element principal acest lucru.
Arhiva de acte ramane la cesionar neaparat, deoarece trebuie pastrata 20 de ani in conditii bune.
Cesiunea inregistrata la registrul comertului neaparat trebuie facuta la un notar. Dupa modificarile de la registrul comertului, controlul de fond va veni la dvs.
In principiu inregistrarile contabile in cazul unei cesiuni sunt:
5311/5121 - 456 - asociat care cedeaza
456 - 5311/5121 - asociat care primeste.
Daca faceti operatiunea prin casa trebuie sa folositi dispozitie de incasare si de plata.
Bafta!
ContSters44647, utilizator
a_m_p_ro a scris:
Cesiunea inregistrata la registrul comertului neaparat trebuie facuta la un notar.

De unde ati tras aceasta concluzie absolut exagerata si in totala contradictie cu legea?!? Nu e nevoie nici de notar si nici macar de avocat, e de-ajuns un contract sub semnatura privata. Desigur ca e preferabil ca actul sa fie redactat de un profesionist, dar de-aici pana la "neaparat notar" e cale lunga...
am avut surprize neplacute cu acte neredactate si neautentificate. Drept pentru care cum se spune, paza buna trece primejdia rea, eu recomand tututor un contract intocmit de un profesionist si autentificat. cu actele sub semnatura privata, mai bine zis cu cei care le semneaza nu se stie cand poti avea surprize........neplacute.