Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Urgent! - Contract de cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Urgent! - Contract de cesiune parti sociale

Buna ziua!

Am rugamintea sa ma ajute cineva in legatura cu inregistrarile contabile pe care le implica un astfel de contract, si anume:
- inregistrarea efectiva a cesionarii partilor sociale
- inregistrarea impozitului pe veniturile din investitii (calculat si achitat de catre cesionar cf.art.66(3),(4) si 67(3)(b) din Codul Fiscal.
Va multumesc anticipat
Totusi sa nu inducem oamenii in eroare: contractul de cesiune e perfect valabil fara vreo formalitate.
de ce trebuie facuta opreatiune 5121=456 si 456=5121 ca doar sumele acestea nu trec prin societate. valoarea partilor sociale sunt platite in contul fostului asociat.