Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare contabila facturi emise prescrise
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare contabila facturi emise prescrise

Cum inregistrez dpv contabil niste facturi emise in 2007, avand in vedere ca sumele s-au prescris, si nu le voi mai incasa niciodata...., deci raman cu ele in balanta analitica mult si bine.
Multumesc frumos!
Clienti=Venituri !!! Problemele abia incep !!! De ce, cine, care a fost scopul, TVA-ul, profitul, etc., etc...
Si eu mi-as dori raspunsul corect la aceasta intrebare . Se trece pe venit si se plateste impozit pe profit?
Mentionez ca nu am facut nici un demers legal pt. recuperarea sumei.
Nu puteti inregistra fara sa faceti dovada ca ati intreprins toate demersurile necesare pentru recuperarea sumelor respective : extrase de cont pentru confirmarea soldului,notificari ,o actiune in instanta sau o hotarare judecatoreasca din care sa reiasa ca respectivul client este insolvabil .
Da, se trec pe venit ! Se recalculeaza profitul sau pierderea, de la data emiterii facturii ! Se face cercetare administrativa si demersuri legale pentru recuperarea sumelor .