Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cum se plateste la sanatate daca nu ai decizia de la ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cum se plateste la sanatate daca nu ai decizia de la finante?

Nu am primit inca decizia de la finante, ca urmare astia de la sanatate m-au scos din sistem, doctorul de familie a spus ca nu poate sa-mi dea trimtere la specialist. Cei de la finante i-am sunat sa-i intreb de decizie au spus sa mai astept ...Cum se rezolva chestia asta, insist la finante sa-mi elibereze decizia de impunere?
Popu a scris:

Nu am primit inca decizia de la finante, ca urmare astia de la sanatate m-au scos din sistem, doctorul de familie a spus ca nu poate sa-mi dea trimtere la specialist. Cei de la finante i-am sunat sa-i intreb de decizie au spus sa mai astept ...Cum se rezolva chestia asta, insist la finante sa-mi elibereze decizia de impunere?

La OPSNAJ mi s-a spus sa fac plati anticipate in contul contributiei, in baza declaratie estimative depuse la fisc.
Sunt la norma de venit (inca, cred), deci depind de cei de la finante / trebuie sa duc decizia de impunere de la finante...
Eu nu sint cu norma de venit, dar pentru primul trimestru am platit intotdeauna conform incasarilor din anul trecut, iar cind am decizia de impunere de la fisc ma duc cu ea si imi recalculeaza plus/minus pentru anul in curs. La fisc se poate merge pina la mijlocul lui mai, sau asa ceva, dar la sanatate trebuie platit pina la 15 martie. Aaa ca ma duc intotdeauna la fisc la sfirsitul lui februarie - inceputul lui martie, ca sa am timp sa ma duc si la sanatate in timp util.
Popu a scris:

Nu am primit inca decizia de la finante, ca urmare astia de la sanatate m-au scos din sistem

Ce inseamna "m-au scos din sistem" ? Vrei sa spui ca nu mai ai calitatea de asigurat ? Daca esti la zi cu plata asigurarii (adica ai platit inclusiv pe ultimul trim. 2010) atunci ar trebui sa fii asigurat pana pe 15 martie care este termenul de plata pentru primul trim. 2011. Nici eu nu am primit inca decizia de impunere pe 2011 si nici nu am fost la CJAS sa platesc pe 2011 dar apar inca asigurat in SIUI-ul de mare angajament. Ai verificat aici?

[ link extern ]
killerPFA, utilizator
Mie imi apare
Serviciul Web a întors următoarul mesaj:
•Persoana selectată nu este asigurată
Am fost la medic si el mi-a zis. Nu stiam ca pot verifica aici, mersi