Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Litigiu ce vecinul pt acoperis
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Litigiu ce vecinul pt acoperis

Buna ziua!
La multi ani!
Va rog sa ma ajutati !
In anul 2000,in scara de bloc in care locuiesc vecinul de la etajul 4 si a construit cu fonduri proprii acoperis(fara proiect si fara o firma autorizata).
Acum imi cere sa i platesc partea mea o suma in val de 1500 ron si imi fllutura in fata o chitanta cu materiale cumparate.Si daca nu ii platesc suma ma da in judecata.
Spune ti mi va rog ce sa fac .trebuie sa i dau atatia bani?.ma poate da in judecata?
Eu n am zis ca nu i dat partea mea ,dar suma pe care o cere mi se pare exagerata,pt ca acoperisul s a facut cum s a facut.
Multumesc!
v-a construit dvs. si-a construit sau a construit peste tot acoperisul ????
Si a construit doar partea lui de acoperis,practic si a acoperit suprafata lui de apartament.este un bloc de 4 etaje,eu locuind la etajul 3.
Tot blocul e acoperit ,dar fiecare locatar si afacut singur constructia de acoperis!
Multumesc!Astept raspunsul dvs!
De ce va cere bani dupa 10 ani si nu vi i-a cerut atunci?:stunned:
Acoperisul se repara de catre asociatia de proprietari, fiind proprietate comuna.
El se poate adresa asociatiei sa-l despagubeasca, nu dv. personal.

Va multumesc din tot sufletul!