Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia pentru invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia pentru invaliditate

Am cautat legea legea pensiilor modificate cu referire la pensia de invaliditate, dar nu am avut un rezultat pozitiv. Si asa pun intrebarea aici.

Mama mea are pensia de invaliditate gradul III. Dupa modificarea legii pensiilor, care e valabil din 1 ian 2011, poate sa lucreze 4 ore/zi fara sa afecteze pensia ?
1. Si in legile anterioare si in actuala (Legea 263/2010) este prevazut ca pensionarii pentru invaliditate gr.III pot cumula pensia cu venituri provenite din activitati pentru care asigurarea este obligatorie:
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

2. Bineinteles ca poate lucra cu program de cel mult 4 ore pe zi.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane