avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... un sfat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

un sfat

am fost reclamant intr-un proces pe care l-am castigat , apoi parata a facut apel si presedinta i-l-a respins .
as dori sa stiu daca mai are dreptul la recurs sau altceva asemanator ca sa ma cheme iar in instanta ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: ionutyahoocoom , utilizator 16:21, 24 Ianuarie 2011
cu drept de recurs in termen de 15 zile.
Se poate face recurs in termen de 15 zile de la comunicarea hotararii, insa motivele de recurs sunt limitate, nu se va administra proba cu interogatoriu si nici nu se vor audia martori.

Atentie la data la care se vor depune motivele de recurs,15 zile de la comunicarea.
multumesc pentru raspunsuri
as dori sa stiu - recursul se va tine tot la judecatoria unde i-a fost respins apelul sau mai sus.......?
Daca cererea initala a fost solutionata la Judeacatorie, apelul s-a solutionat de Tribunal iar recursul se va solutiona de Curtea de Apel.

Ca regula, hotararea atacata se solutioneaza de instanta ierarhic superioara.

Ce obiect are cerere de chemare in judecata?
multumesc mult pentru raspuns
eu sunt reclamant in acest dosar avand ca obiect nulitatea absoluta a unui certificat de mostenitor care s-a anulat si parata a facut apel la Targoviste unde s-a anulat apelul iar acum nu stiu la ce m-as putea astepta si m-ai exact unde ? ar mai avea drept de recurs .....tot la tribunalul targoviste sau la alt tribunal ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce a hotãrât instanța într-un litigiu având ca obiect obligare emitere act administrativ spiru? Gelache Gelache Aceasta este o solutionare a instantei, dar nu stiu exact ce inseamna: [b]\\"Respinge excepţia lipsei calităţii procesule active invocată de pârâtul ... (vezi toată discuția)
Ajutorrrrrrrrrr!!! marryy_lm marryy_lm nu stiu sa interpretez o decizie a tribunalului bucursti. la judecatorie eu am cistigat si primaria a facut apel. la termenul din 3 oct s-a dat decizia de mai ... (vezi toată discuția)
Interpetare sentinta el_gringo el_gringo Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu un dosar in care am fost parat,reclamantul a facut recurs iar raspunsul la recurs este urmatorul: Tip ... (vezi toată discuția)