Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributie pilonul 2 de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributie pilonul 2 de pensie

Buna seara,
Are cineva idee daca, dupa noua lege a pensiilor, militarii cu varsta pana in 35 de ani sunt obligati sa contribuie la pilonul 2 de pensii? Intreb acest lucru pentru ca nu am avut nici curajul si nici rabdarea (din cauze lesne de inteles#-o) pana acum sa citesc noua lege a pensiilor, in ciuda faptului ca as fi direct interesat, fiind militar si angajat al MAN. In plus, zilele trecute am fost abordat de catre un agent de vanzari al unei societati ce se ocupa si de pensii private, acesta afirmand ca mai nou, si militarii pana in 35 de ani, sunt obligati sa contribuie la pilonul 2.
Multumesc anticipat
Aveti un material edificator aici:
[ link extern ]
Asta nu inseamna ca participarea reprezinta costuri(retineri) suplimentare, ci numai redirectionarea catre Pilonul II a 2% din contributia existenta.
nucu$, utilizator
Bine, dar articolul este din luna octombrie 2009, cand actuala lege era (daca era) abia in stadiul de proiect#-o Intrebarea mea era, si o repet X-(, daca dupa adoptarea ei, adica a legii, (care daca nu ma inseala memoria a avut loc recent) militarii pana in 35 de ani sunt obligati sa contribuie la pilonul 2 de pensii. Sau poate o fi vreo alta prevedere legala in acest sens, nu neaparat in aceasta ultima lege mentionata de catre mine. V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde cu informatii de actualitate si, de preferinta cu legislatia de rigoare in fata, iar nu ce apare prin articole de presa.
Multumesc anticipat,
rosehusky a scris:

Buna seara,
Are cineva idee daca, dupa noua lege a pensiilor, militarii cu varsta pana in 35 de ani sunt obligati sa contribuie la pilonul 2 de pensii? Intreb acest lucru pentru ca nu am avut nici curajul si nici rabdarea (din cauze lesne de inteles#-o) pana acum sa citesc noua lege a pensiilor, in ciuda faptului ca as fi direct interesat, fiind militar si angajat al MAN. In plus, zilele trecute am fost abordat de catre un agent de vanzari al unei societati ce se ocupa si de pensii private, acesta afirmand ca mai nou, si militarii pana in 35 de ani, sunt obligati sa contribuie la pilonul 2.
Multumesc anticipat

Sa inteleg ca nu are nimic cunostinta de o posibila contributie la pilonul 2 de catre militarii sub 35 de ani? Sau poate subiectul nu face obiectul sectiunii potrivite din forum? L-as ruga pe "admin" sa-mi confirme sau infirme acest lucru...
Cf. lg 263/2010 priv. sist. unitar de pensii cadrele militare sunt asigurate obligatoriu in sist. public de pensii(art. 6). La art. 26 din aceeasi lege se prevede ca, in contributia individuala la asigurari este inclusa si contributia pentru fondurile administrate privat prevazuta de lg. 411/2004.
Incepand cu 1ian. 2011 militarii pana-n 35 ani tb sa opteze pt un fond de pensii asigurat privat daca nu, dupa 4 luni vor fi redistribuiti automat.
Si cei peste 35 de ani? Ce se intampla cu ei?
Acestia nu pot subscrie la un fond de pensii?
De ce?