Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daca e sentinta data de curtea suprema se mai poate ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daca e sentinta data de curtea suprema se mai poate face ceva?dar prescrierea pedepsei cum e?

Buna as avea cateva nelamuriri prietenul meu a primit o sentinta la CURTEA SUPREMA DE CASATIE SI JUSTITIE cu condamnare de 4 ani la inchisoare din care efectuate 3luni dupa care la judecat in libertate pt trafic de droguri Legea 143/2000 art. 2. se mai poate face ceva din moment ce hotararea este definitiva si irevocabila?
iar a 2a intrebare :in cat timp sar prescrie pedeapsa de 4 ani ?

VA MULTUMESC ANTICIPAT
1.Pe caile ordinare de atac nu se mai poate face nimic,dar pe cale extraordinara de atac,trebuie vazut daca exista motive juridice intemeiate si legale de introducere a unor contestatii in anulare si /sau la executare.
2.Precscriptia executari pedepsei va interveni conform art.126 lit lit. b c.pr.pen in termen de 5 ani 4 ani(durata pedepsei)=9 ani,daca nu va interveni un motiv de intrerupere al termenului de prescrptie,distuatie in care prescriptia se recalculeaza de la inceput,incepand cu acea data,la care a intervenit intreruperea