Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul Colectiv de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul Colectiv de Munca

daca CCM poate fi modificat prin act aditional, privind platile compensatorii in vederea concedierii colective, dupa ce au fost notificate: Inspectoratul Teritorial de Munca, Agentia Judeteana ...Somaj si sindicatele proprii ale societatii ?
Probabil va referiti la modificarea unei clauze a CCM la nivel de unitate.
Nu este normal sa notificati sindicatul despre o modificare unilaterala a clauzelor contractului colectiv de munca ci sa-l invitati la dialog.
Cititi legea contractelor colective de munca(Legea nr.130 din 16 octombrie 1996-republicata)
rosu gheorghe, utilizator
fane popescu a scris:

daca CCM poate fi modificat prin act aditional, privind platile compensatorii in vederea concedierii colective, dupa ce au fost notificate: Inspectoratul Teritorial de Munca, Agentia Judeteana ...Somaj si sindicatele proprii ale societatii ?

CCM nu poate fi modificat decat prin acordul partilor semnatare.
oare ce ati zice daca maine ati primi de la sindicat o notificare prin care va anunta ca au modificat unilateral CCM si salariul minim pe unitate l-au stabilit la 3.000 ron?
maryus75 a scris:

oare ce ati zice daca maine ati primi de la sindicat o notificare prin care va anunta ca au modificat unilateral CCM si salariul minim pe unitate l-au stabilit la 3.000 ron?

Unilateral nu se poate, mai este nevoie si de acordul patronatelor (cele care platesc salariile). ;)
asta era si ideea care am vrut sa o subliniez.nici patronatul nu poate sa modifice unilateral CCM,cel putin pana nu intra mascarad de Cod al Muncii propus de guvern