Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Raspunderea administratorului in caz de faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Raspunderea administratorului in caz de faliment

Buna!
Va rog sa ma lamuriti!Avem o firma pt care am cerut insolventa.In balanta era inregistrata o liPsa in gestiune,lipsa ce a fost constata la inventar,dar neimputata angajatilor.Dupa studierea dosarului lichidatorul a dispus atragerea raspunderii administratorului prin punerea la plata a administratorului pt lispa din gestiune.S afacut un angajament de plata,urmand ca administatorul sa plateasca suma,Ce se intampla in cazul in care respectivul adm. nu poate achita sumele ?De ce nu se iau bunurile societatii?Multumesc!

Ce se intampla in cazul in care respectivul adm. nu poate achita sumele ?

Va fi executat silit
De ce nu se iau bunurile societatii?

Lichidatorul le va vinde si va distribui suma creditorilor
Buna seara .
Daca lipsa in gestiune,nu este imputabila angajatilor abilitati cu gestiunea bunurilor, atunci cine este culpabil pentru aceste lipsuri?
Dvs.in ce calitate intrebati,in calitate de administrator ?
Multumesc .
Multumesc!In calitate de administrator intreb.Daca nu am bunuri si nici nu lucrez cum sa platesc?pot plati "in rate"?
Buna ziua .
Puteti solicita un termen de gratie instantei,sau puteti ,cu acordul creditorilor si instantei,sa soliciati un angajament de achitare a sumei in rate.
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa