Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declaratie posturi vacante la ANOFM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declaratie posturi vacante la ANOFM

Buna ziua!

Va aduc in atentie doua articole din legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca.

Art. 10. - (1) Angajatorii au obligaţia să comunice agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, denumite în continuare agenţii pentru ocuparea forţei de muncă, în căror rază îşi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de muncă vacante, în termen de 5 zile lucrătoare de la vacantarea acestora.
(2) Furnizorii de servicii de ocupare acreditaţi au obligaţia de a comunica lunar agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază îşi au sediul date privind numărul şomerilor mediaţi şi încadraţi în muncă.

Art. 113. - Constituie contravenţie următoarele fapte:
a) necomunicarea lunară a locurilor de muncă vacante prevăzute la art. 10;

Cum ar trebui sa interpretez aceasta contraventie?

Angajatorul este obligat sa informeze posturile vacante in termen de 5 zile si este suficient, sau e necesar sa faca si o informare lunara catre ANOFM?

Va rog spuneti-mi opinia dumneavoastra!
Buna ziua.
Depinde cum priviti lucrurile
Sunteti angajator? atunci va incadrati la art.10 1
Daca sunteti firma acreditata de plasare forta de munca va incadrati al 10.2
intr-adevar fiind angajator ma incadrez la articolul 10 (1)...nelamurirea mea vine din formularea articolului 113 a...unde nu se specifica cui i se adreseaza respectiva contraventie, angajatorului sau firmei acreditate de plasare forta de munca...

nu se face o alte referire cu privire la nerespectarea articolului 10 (1)...
intrucat obligatia mea este descrisa la 10 (1), art 113 a imi aduce o obligatie suplimentara sau nu (acolo se vorbeste in mod expres de o comunicare lunara)?
Pai zau ca nu va mai inteleg acum. daca sunteti angajator ce lagatura aveti cu punctul 10.2?
Pentru punctul 10.2 dumneavoastra nu aveti nici o obligatie deoarece nu va includeti aici.
Este foarte clar "necomunicarea lunară a locurilor de muncă vacante prevăzute la art. 10", alin 1 angajator, alin2 furnizori de asemenea servicii

imi cer scuze ca insist dar nu mi se pare clara...

art 10 (1) te obliga l ao informare in termen de 5 zile nu si la o informare lunara...

daca intr-o luna nu sunt posturi vacante sunt obligata sau nu sa informez? altfel spus am o obligativitate lunara sau nu?