avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna ziua,mama mea a lucrat 20 de ani cu grupa a doua si 5 ani fara grupa la o fabrica de portelan. acum are varsta de 53 de ani.intrebarea mea este daca se mai iese anticipat la pensie,si la ce varsta ar putea sa faca asta.
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:15, 31 Ianuarie 2011
spuneti luna si anul nasterii
iulie 1958
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 2 luni iar stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 2 luni.
2. Pentru cei 20 de ani lucrati in gr.a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni, adica poate iesi la pensie de limita de varsta la 56 de ani si 8 luni, in martie 2014.
3. Nu poate iesi la pensie anticipata partiala deoarece nu are stagiul complet de cotizare (de 31 de ani si 2 luni). Si daca avea ar fi putut iesi la varsta de 56 de ani si 2 luni, adica cu 6 luni inainte de a putea iesi la pensie de limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie anticipata? bucuririna bucuririna Sunt nascuta la 1.11.1958, am studii superioare de 5 ani, lucrez neintrerupt din august 1982 , am 8 ani grupa a II-a si doresc sa stiu cand ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)
In ce conditii pot iesi la pensie? zohnermariana zohnermariana Sunt nascuta in 9 august 1958 si am o vechime in campul muncii de 29 de ani si 4 luni.Cand pot solicita iesirea la pensie anticipata sau la limita de ... (vezi toată discuția)